Outdoor BW-LH8100 Solar LED Street Light For Civil
video
LED Light: 100W
Solar Panel: 10W/4V
LiFePO4 Battery: 3.2V/12000mAH
Material: ABS
Certificate: CE,ROHS
Send Inquiry
Product Introduction
☀ 【Efficient quick charging scheme】Solar LED Street Light for Civil adopts the latest quick charging scheme, and charging efficiency can be up to 50% higher than similar products. For example, similar products use 6V/12W solar panel and the peak charging current is 2A; We use 4V/12W solar panel and the peak charging current is 3A. By comparison, the charging efficiency of our products has been improved by 50%.
Parameter
 Model
MJ-LH8100
Solar panel
10W/4V
LED bead
360pcs,2835,100W
Lithium battery
3.2V/12000mAH,   LiFePO4